menu >

"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"




Owady błonkoskrzydłe

W okresie wiosennym oraz letnim występuje bardzo duża aktywność owadów błonkoskrzydłych (szerszenie, osy, pszczoły).
Jednostki ratownicze Straży Pożarnej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia.
Tylko w takim przypadku należy zgłosić zaistniałą sytuację na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998
Wszelkie inne sytuacje, w których nie występuje zagrożenie życia lub/i zdrowia należy zgłaszać podmiotom specjalistycznym zajmującym się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych.
Z uwagi na charakter zdarzeń związanych z owadami błonkoskrzydłymi nawet w przypadku stwierdzenia takiego zagrożenia,
najczęściej jedynym właściwym działaniem w takiej sytuacji zgodnie z obowiązującymi zasadami, w przypadku braku dodatkowych zagrożeń,
będzie ewakuacja osób z zagrożonej przestrzeni oraz przekazanie terenu lub obiektu właścicielowi z zaleceniem zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania.

Ukąszenia owadów:
Przede wszystkim to osy i szerszenie są groźne dla ludzi. Atakują w tak zwanej sytuacji zagrożenia jest to moment w którym człowiek znajduje się przykładowo zbyt blisko gniazda.
W wypadku rozdrażnienia roju zalecane jest  spokojne oddalenie się na bezpieczną odległość od gniazda, nie wykonując żadnych niepotrzebnych agresywnych ruchów, które skłonią owady do dalszej obrony. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc użądleń zaliczamy te blisko głównych naczyń krwionośnych czy też głowy. Osoby uczulone na jad powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu opanowania sytuacji.

Pszczoły:
Po użądleniu należy zachować spokój, wyjąć żądło i natychmiast zdezynfekować ranę najlepiej użyć do tego altacetu,
lecz jeśli go nie posiadamy wystarczy stosować okłady z pokrojonej cebuli. Dodatkowo w celu wzmocnienia organizmu zalecane jest picie wapna.      

 

Osy:
Owady te podczas ataku kłują ofiarę wielokrotnie wstrzykując za każdym razem jad.
Jak rozpoznać, że ukąsiła nas właśnie osa? Oto objawy:
Początkowo miejsce ukąszenia boli i jest opuchnięte po paru minutach ból mija,a skóra zaczyna strasznie swędzieć w tym przypadku wizyta u lekarza nie jest potrzebna wystarczy wybrać się do apteki po maść hydrokortyzonową lub Oxykort oraz stosować mokre okłady.

 

Szerszenie:
Użądlenie tych owadów jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi, osoba zaatakowana przez szerszenie powinna natychmiast udać się do lekarza ponieważ wydzielana substancja tak zwany jad uszkadza poważnie nerki oraz atakuje mięśnie.
W drodze do szpitala zaleca się okłady z octu.
Rozpoznanie użądlenia: zaczerwienienia skóry, obrzęki, opuchlizna, gorączka, dreszcze, ból w klatce piersiowej oraz duszności.
Uwaga: Szerszenie są zaliczane do owadów, które atakują bez przyczyny.

Pomoc osobom poszkodowanym w przypadku użądlenia:
- przykładanie do miejsca użądleń zimnych kompresów z wody bądź okłady z cebuli,octu w zależności od rodzaju owada,
- jeśli poszkodowany jest osobą alergiczną po użądleniu mogą wystąpić trudności z oddychaniem, wysypka, kurcze mięśni,
bóle brzucha oraz opuchlizna należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem,
- jeśli podczas pomocy zauważysz, że poszkodowany chce zwymiotować bądź stracił przytomność należy wezwać karetkę pogotowia ponieważ takie objawy mogą prowadzić do zapaści, a w najgorszych przypadkach nawet śmierci.

OSP Kościan - Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie Kościan, ul. Bączkowskiego 5, 64-000 Kościan
realizacja: Studio Fabryka, strony internetowe