menu >

"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"
O nas

Strażak – jeden z wielu zawodów świata. Należy do grupy zawodów największego ryzyka. Ratując innych, często sam staje  „oko w oko” ze śmiercią.

Jesteśmy strażakami – ochotnikami, czyli z własnej, nieprzymuszonej woli poświęcamy swój wolny czas na szkolenia i ćwiczenia czy też gdy zajdzie taka potrzeba pomagamy ludziom podczas różnego rodzaju zdarzeń, takich jak pożary, wypadki drogowe, katastrofy budowlane, powodzie i podtopienia. Mając do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, zawsze gdy jest taka potrzeba, śpieszymy innym na ratunek. Nie pobieramy za to żadnych opłat ani wynagrodzeń, robimy to, bo czujemy taką potrzebę.

Na co dzień każdy z nas jest z pozoru zwykłym, przeciętnym człowiekiem. Niektórzy pracują w zakładzie produkcyjnym, inni na budowie czy też w sklepie, a jeszcze inni chodzą do szkoły. Jednak gdy otrzymujemy wiadomość tekstową z alarmem bojowym wtedy każdy z nas rzuca swoje zajęcia i pospiesznie udaje się do strażnicy. Tam, ubierając ubranie specjalne, ciężkie buty i lśniący hełm na głowę stajemy się strażakami, gotowymi na to by wsiąść do czerwonego samochodu i z odwagą „stawić czoło” kolejnemu wezwaniu.


Straż Pożarna to nie tylko pożary, wypadki, podtopienia... To także sport. Istnieje wiele regulaminów wg kórych przeprowadzane są zawody sportowe.
Także w tej kategorii ochotnicy z kościana mają wiele do powiedzenia. Możemy się pochwalić złotym medalem.
Wywalczyliśmy go w kategorii wiekowej 30+. Strażacy musieli wykonać ćwiczenie bojowe oraz pokonać sztafetę pożarniczą w jak najkrótszym czasie. Sukces jest tym większy, że średnia wieku w kościańskiej drużynie to ponad 50 lat.

Złoty medal OSP Kościan

 

Jednak przede wszystkim straż pożarna to dla wielu z nas druga rodzina i pasja. To w murach jednostki spędzamy ze sobą wiele czasu, to tutaj uczymy się wzajemnego szacunku i to włąsnie tutaj przekazujemy swoje doświadczenie młodszym adeptom pożarnictwa.

OSP Kościan - Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie Kościan, ul. Bączkowskiego 5, 64-000 Kościan
realizacja: Studio Fabryka, strony internetowe