menu >

"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"
Niedzielne ćwiczenia

„Niedzielne ćwiczenia”

Korzystając z pięknej pogody, zorganizowaliśmy ćwiczenia. Główną tematyką niedzielnego spotkania była taktyka działań podczas pożarów wewnętrznych. Po przypomnieniu podstawowych wiadomości o pożarach wewnętrznych podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa (tzw. podgrywająca), przygotowywała ćwiczenie dla grupy ćwiczącej. Przygotowanie polegało na wymyśleniu założenia, rozpaleniu dostępnych materiałów, zadymieniu pomieszczeń, utrudnieniu dostępu do miejsc objętych pożarem. Wśród grupy podgrywającej, która obserwowała przebieg ćwiczenia, wyznaczyliśmy jedną osobę, która wcieliła się w rolę dyspozytora. Po zakończeniu założenia omówiliśmy błędy i grupy zamieniły się rolami.

Ćwiczenia te pozwoliły nam na ocenę organizacji pracy zastępu, podczas niepełnej obsady. Jest to ważne, bowiem niejednokrotnie zdarza się, iż brakuje rąk do pracy podczas działań. Ciekawym było przećwiczenie alternatywnej metody rozwinięcia linii gaśniczej z wykorzystaniem tzw. „pakietu”. Jest to odpowiednio zwinięty zestaw składający się z dwóch odcinków W-52 oraz prądownicy. Użycie go daje możliwość uzbrojenia ratownika w większą ilość sprzętu oraz jest niezastąpione w wąskich pomieszczeniach.

Podczas jednego z rozwinięć spróbowaliśmy zastosować wentylację taktyczną równocześnie z wejściem ratowników do pomieszczenia objętego pożarem. Umożliwiło to szybsze zlokalizowanie ognia, przeszukanie pomieszczenia oraz poprawiło komfort pracy działającej roty.

Na koniec, przygotowaliśmy stanowisko do gaszenia tłuszczu. Za pomocą palnika ogrzewaliśmy garnek wypełniony olejem roślinnym do momentu jego samozapłonu. Po zapaleniu, obserwowaliśmy zjawiska towarzyszące niewłaściwemu gaszeniu pożarów tej grupy. Najpierw powrót palenia, po zbyt krótkim przykryciu garnka, a później zjawisko wykipienia po gaszeniu tłuszczu wodą. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy w dobrych humorach wrócili do domów.

Podczas ćwiczeń przeprowadzono również test nowej prądownicy.

/BaN


Filmik przedstawiający zjawisko wykipienia po gaszeniu tłuszczu wodą(w zwolnionym tempie)

 

OSP Kościan - Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie Kościan, ul. Bączkowskiego 5, 64-000 Kościan
realizacja: Studio Fabryka, strony internetowe